Szukaj w sklepie
12 638 25 10

Winnica Kraków

MENU

Poznajmy odmiany: Primitivo

Charakterystyczna nazwa odmiany i równie charakterystyczny styl win, które z niej powstają sprawia, że wina Primitivo del Salento czy Primitivo di Manduria to właściwie wizytówka “włoskiego obcasa”, czyli regionu Apulia.

Pochodzenie odmiany Primitivo długo było kwestią sporną, podobnie jak jego tożsamość z “narodową” odmianą kalifornijską, za którą uznaje się Zinfandel. Badania DNA potwierdzają, że to ta sama odmiana, ale nie wiadomo, jak trafiła do Stanów Zjednoczonych. Tak czy owak pewne jest chyba, że odmiana pochodzi z terenów obecnej Chorwacji. Tu nadal jest uprawiana jako tribidrag lub crljenak kaštelanski.

Nazwa szczepu nie ma oczywiście nic wspólnego ze skojarzeniami, jakie wywołuje. Wzięła się stąd, że owoce dość wcześnie dojrzewają. “Primi” po włosku znaczy pierwszy.

Charakterystyczne cechy Primitivo to, oprócz wczesnego dojrzewania, duże owoce o cienkich skórkach, spora zawartość cukru w gronach, co przekłada się na wysoki alkohol w winie, podatność na pleśń, dobry rozwój w naprawdę gorącym klimacie. W dobrych warunkach niektórzy winiarze pozwalają owocom dłużej zostać na krzakach i w ten sposób powstaje Primitivo Tardivo (wł. tardivo znaczy późny), czyli wino z późnego zbioru, dojrzalsze i słodsze.

Wina, które powstają z Primitivo są zwykle ciemne, esencjonalne, bardzo treściwe. Aromaty, które zwykle w nim występują to oczywiście owoce – maliny, jagody, jeżyny, owoce leśne, a do tego nuty anyżu i pieprzu. Primitivo to często wino o specyficznym aromacie i smaku smażonych właśnie konfitur. Intensywność i bujność win z tego szczepu sprawia, że z jednej strony mają wielu fanów, z drugiej są za to krytykowane jako zbyt nachalne, męczące.

Odmiana uprawiana jest w południowych Włoszech, najbardziej powszechne są wspomniane już Primitivo del Salento, codzienne, lżejsze, bardziej owocowe, ale dumą regionu jest na pewno Primitivo di Manduria DOC, czyli apelacja, której wina muszą pochodzić z prowincji Brindisi i Taranto, a do tego musza zawierać minimum 85% owoców odmiany Primitivo (resztę mogą uzupełniać inne niearomatyczne odmiany lokalne). Maksymalna wydajność winogron nie może być większa niż 9 t/ha, a minimalna zawartość alkoholu w winach z tym oznaczeniem to 13%. Wina tej apelacji z dodatkowym oznaczeniem Riserva muszą zawierać minimum 13,5% alkoholu i musza być starzone minimum 24 miesiące, z czego 9 miesięcy w beczkach dębowych.

Mamy na półce znakomite Primitivo di Manduria DOC – nazywa się Primius i pochodzi z winnic San Donaci. Było leżakowane w beczkach 6 miesięcy. Jest to wino godne reprezentujące swoją apelację: ma ciemny rubinowy kolor z lekko spłowiałą obwódką, w nosie czuć wszystkie te typowe aromaty od owoców leśnych poczynając, przez lekką sugestię smażonych konfitur śliwkowych, aż po korzenne nuty i sugestię anyżu. Pełne, solidne, mocne, ale nie alkoholowe w nosie i na szczęście nieprzesadne. Pokocha wszystkie mięsne, solidnie przyprawione potrawy.