Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczonych wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Z serwisu mogą korzystać tylko osoby pełnoletnie.
Czy masz ukończone 18 lat?

TakNie
SD Anticaia Salice Salentino Rosso Riserva DOP

SD Anticaia Salice Salentino Rosso Riserva DOP

Cena: 54.00 zł

Producent: Cantina San Donaci
Cena za litr: 72.000 zł

Dostępność: W magazynie
Ocena:0 opinie

Ilość:

 
Informacje dodatkowe
Kraj: Włochy
Region: Puglia
Apelacja: DOP Salice Salentino Riserva
Szczep: Negroamaro 90%, Malvasia Nera 10%
Rodzaj: czerwone wytrawne
Temp. serwowania: 16-18°C
Zaw. alkoholu: 14%
Poj. butelki: 0,75l

Czerwone wytrawne wino z południa Włoch, leżakowane w beczkach dwa razy dłużej niż tzw. "zwykłe Salice Salentino", czyli 24 miesiące. Powstało tradycyjnie z połączenia dwóch odmian: kluczowej południowowłoskiej odmiany Negroamaro i Malvasia Nera. Odmiana Negroamaro to na południu najważniejsza odmiana winogron czerwonych. Szczep ten daje winom garbniki i piękny kolor. Nie do końca wiadomo skąd pochodzi, ale od dawna znany jest na terenie południowych Włoch, na wybrzeżu Morza Jońskiego. Nazwa wywodzi się, według niektórych, z dialektu greckiego, w którym słowo „maru” znaczy czarny. Preferuje gleby wapienne i gliniaste; dobrze dostosowuje się do gorącego i suchego klimatu. Malvasia Nera z kolei to wierny druh Negroamaro, mieszankom dodaje ciała i alkoholu. Taki zestaw odmian to typowa rzecz dla apelacji Salice Salentino.

Owoce użyte do produkcji tego wina pochodzą wyłącznie z upraw sposobem alberello (ew. Pugliese Alberello). Firma angażuje się w ochronę tego systemu uprawy kojarzonej jednoznacznie z tradycją winiarską regionów śródziemnomorskich, która charakteryzuje się ograniczonym rozwojem rośliny oraz ograniczonym obciążeniem pąków. Dzięki temu rośliny dają winogrona o znacznie wyższej jakości.

Wino ma piękny ciemnorubinowy kolor, w nosie dominuje aromat smażonych, konfiturowych owoców oraz wiśni w syropie, a do tego pojawiają się nuty pieprzu, skóry i tostów. W ustach pełne, bogate o dość nieinwazyjnych taninach. Idealnie łączy się z dojrzałymi serami (np. Parmigiano Stravecchio czy Pecorino), a także z salami i dziczyzną.

Wino pochodzi z Cantine San Donaci, która jest jedną z najstarszych firm w regionie Salento. Powstała w 1933 roku z inicjatywy dwunastu rolników. Obecnie zrzeszenie liczy sobie 300 członków. Własnością firmy jest dziś około 320 ha winnic umiejscowionych w Salento. Oczywiście położone są one w bardzo różnych lokalizacjach, dlatego paleta win, jakie można uzyskać dzięki takiej organizacji firmy jest naprawdę ciekawa. Owoce z najlepszych lokalizacji winifikowane są osobno, dzięki temu powstają takie perełki jak Salice Salentino Riserva czy Primitivo di Manduria.  
Cantina San Donaci produkuje wina tylko z rodzimych odmian i z własnych winnic. Kluczowe są trzy historyczne szczepy czerwone: Negroamaro, Primitivo i Malvasia Nera. Jeśli chodzi o odmiany białe to podstawą są tu Malvasia Bianca, Chardonnay, Bombino oraz Trebbiano.

Napisz opinię

Imię i nazwisko:


Opinia: Uwaga: HTML nie jest interpretowany!

Ocena: Zła           Dobra

Wpisz kod w polu poniżej:Polecane
Najnowsze
Rosae Bianco
Cena: 38.00 zł
Pecorino Spumante Brut
Cena: 58.00 zł
Quevedo Porto Rose
Cena: 59.00 zł
Quevedo Oscar's Rose
Cena: 42.00 zł
Quevedo Oscar's white
Cena: 42.00 zł
Quevedo Oscar's Red
Cena: 42.00 zł